Pierwsze koncepcje Internetu

Internet na chwilę obecną jest najlepszą formą transmisji danych na odległość. Zanim jednak mogliśmy zacząć z niego korzystać w takiej formie, w jakiej robimy to obecnie, musiało minąć trochę czasu.

Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku zaczęły ukazywać się pierwsze prace naukowe, w których przedstawiano wizje globalnej sieci komunikacyjnej bazującej na rozwiązaniach informatycznych. Warto wspomnieć przynajmniej o dwóch takich pracach.

Pierwszą z nich był projekt Licklidera z 1960 roku. Dwa lata później swoją koncepcję przedstawił Paul Baran, którego można nazwać najważniejszym teoretykiem początków powstawania Internetu. Jego dzieło miało aż dwanaście tomów. Opisywał w nim sieci cyfrowych transmisji danych, które będą w stanie przetrwać III wojnę światową (w tamtych czasach, czyli w okresie zimnej wojny, obawiano się, że taki konflikt może w najbliższej przyszłości mieć miejsce). Jego badania były zlecone przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które w okresie zimnowojennym dość często inwestowały w różnego rodzaju projekty naukowe (był to element zimnowojennej rywalizacji).